Mevsim Geçişlerinde Nasıl Beslenmeliyiz?

Kendimi çok yorgun ve halsiz hissediyorum, sabahları uyanmakta zorlanıyorum, iştahım açıldı, tatlı besinler yemek istiyorum dediğinizi duyar gibiyim.

Sakin olun, mevsim geçişlerinde bu durum sıklıkla yaşanabiliyor. Vücudun adaptasyon süreci nedeniyle oluşan bu etkileri en aza indirmek için ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

Yeterli Uyuyun


Uyku süresi iştah kontrolünün sağlanmasında temel etkenlerden biri. Yetersiz uyku mevsim geçişlerinden daha çok etkilenmenize sebep olabiliyor.

Ara Öğün Yapın


Uzun açlıklar tatlı krizlerini arttırarak, ihtiyacınızın üzerinde besin tüketimine neden olur.  Sağlık beslenme kavramında kalıplar yoktur. 6 öğün beslenmek veya mutlaka 3 ana 3 ara öğün yapak zorunda değilsiniz. Yaşam tarzınız, çalışma durumunuz, öğün saatleriniz gibi etkenler günlük öğün sayınızı belirliyor. Bu yüzden kişiye özel hazırlanan beslenme programları daha başarılı ve sağlıklı oluyor. Özellikle öğle ve akşam yemeği arasında yapacağınız küçük bir ara öğün kan şekerinizin dengelenmesini sağlayarak bu dönemde iştah kontrolüne yardımcı olacaktır.

Yeterli Su İçin

Kilonuz başına 30 ml olacak şekilde günlük en az 2-2.5 lt su tüketmelisiniz. Yetersiz su tüketimi yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısına sebep olabilirken, yeterli su içmediğinizde aç olmasanız dahi yemeğe yönelebilirsiniz. Vücudunuzun zararlı tüm maddelerden korunması için yeterli su tüketimi şart. Unutmayın, en sağlıklı arınma yöntemi yeterli su tüketimidir.

Şekerden Uzak Durun


Rafine şekerden, paketli ürünlerden uzak durun. Yorgunluğumuzun en önemli sebeplerinden biri de basit şeker içeren, glisemik indeksi yüksek yani kan şekerinizin aniden yükselmesine sebep olan paketli-şekerli ürünler. Taze meyve, kuru meyve gibi doğal şeker kaynaklarını ve bunlardan yapılmış tarifleri bu ürünlerin yerine kullanın.

Meyve Sebze Tüketin

Mevsim sebze ve meyvelerini tüketin. Vitamin, mineral ve antioksidan içeriği yüksek mevsim sebze ve meyveleri bu dönemde en önemli koruyucu kaynaklardandır. Salgınların arttığı ve hastalıklara çok çabuk yakalandığımız bu dönemde mevsim sebze ve meyveleri bağışıklık sistemimizi güçlendirerek korunmamızı sağlayacaktır.

Yürüyüş Yapın


Özellikle açık havada yürüyüş yapın. Uzun çalışma saatleri nedeniyle oksijeni az ortamlarda, güneş görmeden bütün günü geçirebiliyoruz. Bu nedenle fırsat bulduğunuz her anı açık hava yürüyüşleri ile değerlendirin.

Sağlıkla kalın.

Yorum Yap